Fyzioterapie

Masáže

Masáže mají na zvířata velký ozdravný vliv a profitují z nich (nejen) psi všech věkových kategorií i různého pracovního či sportovního zaměření.

Vhodně zvolená kombinace různých masážních technik pomůže vašemu zvířeti uvolnit svalové i psychické napětí, dokáže příjemně uvolnit zatuhlé svaly, zlepší prokrvení organismu, podpoří urychlení hojení měkkých tkání, přispěje k posílení imunitního systému, uleví od bolesti. Pomáhá redukovat vznik srůstů vazivových tkání po zranění nebo při jizvách. Přispěje k celkové a psychické regeneraci vašeho parťáka.

Myofasciální techniky

Myofasciální techniky (techniky měkkých tkání) jsou zaměřené na ošetření nejenom svalů, ale i kůže, podkoží a fascií. V ideálním případě jsou tyto tkáně pružné a vzájemně pohyblivé. V případě, že dojde vlivem přetížení či úrazu k omezení jejich pohyblivosti, jsou jednak bolestivé, ale také mohou reflexní cestou působit různá zdravotní omezení. Techniky měkkých tkání jsou zaměřené na podpoření celkového uvolnění a obnovu přirozené pohyblivosti a pružnosti, uvolní stažené svaly, zvýší pohyb krve a lymfy a stimulují protažení fasciálních tkání, které vytvářejí formu svalům a orgánům v těle, a tím umožní jejich správnou funkci.

Strečink
(aktivní a pasivní)

Strečink je speciální způsob pomalé pohybové aktivity, která slouží k protahování svalů.  Zároveň zvětšuje kloubní pohyblivost a přispívá též k odstraňování jak svalového, tak psychického napětí. Omezuje ztuhlost svalů po vysoké zátěži a zabraňuje zkracování šlach a svalů. Je to důležité ošetření nejen v rámci fyzioterapie, ale také by měl být především součástí každého tréninku psa pro předcházení svalovým úrazům. Strečink provádíme pouze na zahřátých svalech, po rozcvičení, po výkonu nebo po provedené masáži.

Rozlišujeme aktivní a pasivní strečink. Při aktivním strečinku se psem provádíme většinou za pomocí pamlsků určité cviky, při kterých se sám protáhne.

Pasivní strečink se provádí v leže, pes uvolněně leží na boku a dochází k manuálnímu protažení končetin do maximálního rozsahu pohybu. Tah je plynulý a pomalý. Protažení by mělo být zvířeti příjemné a nebolestivé.

Kloubní mobilizace

Cílem kloubních mobilizací je obnovit a zachovat přirozenou pohyblivost kloubu. Provádí se opakovanými přiměřeně intenzivními pohyby v daném kloubu v jeho přirozeném rozsahu. Kloub se při nich vrací do svého správného postavení, získává svoji přirozenou funkčnost, obnovuje se cirkulace krve a lymfy, dochází ke zvýšení produkce kloubní tekutiny, zvýšení pohyblivosti a zmírnění bolesti.  

Dornova metoda – je to jemná manuální technika, při které terapeut cílenými pohyby a jemným tlakem v kloubních spojeních napravuje chybná postavení kostí v kloubu a uvolňuje okolní pojivové tkáně. Současným jemným tlakem prstů nebo dlaně za současného pohybu končetiny pacienta napomáhá k obnovení správné biomechaniky kloubních spojení. Ošetření touto metodou používám v rámci kombinace s ostatními terapeutickými technikami.

 

PROM (passive range of motion) – cvičení s pasivním rozsahem pohybu v daných kloubech. Pomůže rozhýbat klouby v celém rozsahu jejich pohybu.

Aktivní cvičení

Základním principem je posílení především hluboko uloženého svalstva (hluboký stabilizační systém), které zajišťuje správné držení těla. Cvičení slouží ke zvýšení celkové kondice a obratnosti, zlepšení propriorecepce (schopnost nervového systému zaznamenávat skrz receptory ve svalech změny polohy těla a končetin), dále i ke zvýšení a udržení fyzické kondice psa.

Při cvičení, kdy pejsek zapojuje celé tělo, nejen pomáháme udržet správnou funkci a výkonnost svalů, ale také pomáháme obnovit správný vzorec chůze, odstranit případné kulhání, trénujeme koordinaci pohybů. Dojde ke zlepšení svalové síly, rovnováhy těla, nácviku správného fyziologického postoje a přenosu váhy, postupně i k zvýšení vytrvalosti.

Cvičení je dobré nejenom jako prevence u sportovních a pracovních psů a pejsků seniorů, ale také slouží k navrácení do kondice po úrazech, operacích a různých ortopedických potížích.

Bowenova terapie

Bodová myofasciální technika (B.M.T.) neboli „Bowenova terapie“ vychází z práce Tomase A. Bowena. Tato terapie vnímá tělo jako celek a jako s celkem s ním pracuje. Ošetření je specifické a úplně odlišné od většiny známých terapií. Zaměřuje se na práci s měkkými tkáněmi a kontrakcemi v nich – ve svalech, šlachách a fasciích. Péče spočívá v typických „brknavých“ pohybech prstem přes přesně definované body na těle zvířete, v daném sledu, s dodržením přestávek.

Ze základního principu fungování B.M.T. vyplývá, že se nesoustředíme na uvolňování kontrakcí v jednom konkrétním svalu, ale pracujeme s celými oblastmi těla (kvadranty), popřípadě s celým tělem. Tento přístup vede k uvolnění na několika úrovních těla povrchových i vnitřních, a k přímému nebo nepřímému ovlivnění vnitřních orgánů, takže dochází k celkovému zlepšení zdravotního stavu zvířete.

Uvolněním nejrůznějších omezení a kontrakcí v rámci myofasciální struktury pomocí B.M.T. dosahujeme zlepšení krevního oběhu, lymfatické drenáže či vodivosti nervových vzruchů. Kromě toho často dochází k vylepšení funkce vnitřních orgánů (somatoviscerální reflexní vazba). Myslí se tím stavy, kdy myofasciální kontrakce přímo způsobují viscerální symptomy (tachykardie, průjmy, koliky, poruchy peristaltiky, apod.).

Může pomoci při: kulhání, špatném chození, přetížení svalového aparátu, při zánětech kloubů, měkkých tkání (svalů), bolestech zad i kyčlí, rehabilitaci po úrazech, při rehabilitaci po operacích, kašlání, zánětech ledvin, při regeneraci po sportovních výkonech atd. Má také výrazný vliv na psychiku a celkovou pohodu zvířete.

Jiří a Martina Beranovi, vyučující B.M.T. metody